1. Головна
  2. /
  3. Відкриті освітні ресурси

Відкриті освітні ресурси

Про відкриті
освітні ресурси

Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:

  • знаходяться суспільному надбанні або захищені авторським правом;
  • видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами (термін запропонований на Форумі ЮНЕСКО 2002 р.).

Зарубіжні дослідники запропонували можливості для відкритих освітніх ресурсів:

  • Зберігання – можливість завантажувати, зберігати, дублювати;
  • Повторне використання – можливість використання вмісту різноманітними способами (у класі, у навчальній групі, на веб-сайті, у відео тощо);
  • Перегляд – можливість  адаптувати, коригувати, змінювати (зокрема, перекладати іншими мовами);
  • Ремікс – можливість поєднувати оригінальний або змінений вміст з іншим матеріалом для створення чогось нового (наприклад, включати вміст у мешап);
  • Поширення – право ділитися копіями оригінального вмісту, своїми редакціями або своїми реміксами з іншими (наприклад, передавати копію вмісту колезі).

Wiley, D., & Hilton III, JL (2018). Визначення педагогіки з підтримкою OER. The International Review of Research in Open and Distributed Learning, 19 (4). 

Більше інформації про
відкриті освітні ресурси

Відкриті підручники
та книги

Directory of Open Access Books – доступ до 4589 академічних рецензованих книг від 155 видавництв.

EdEra Books  – соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації і підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.

MIT OpenCourseWare  – ініціатива Массачусетського технологічного інституту (MIT) щодо публікації у відкритому доступі освітніх матеріалів своїх навчальних курсів для студентів та аспірантів. Початок проєкту оголошено 4 квітня 2001 року. Навчальні матеріали доступні для всіх охочих відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike

OpenStax College  – освітня ініціатива Університету Райс. Безоплатний доступ до онлайнової форми рецензованих підручників з різних галузей знань.

OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Платформа для співпраці освітян в усьому світі для покращення навчальних програм.

OpenEd at BCcampus  – проєкт уряду Канади, що розпочався 2012 р. та орієнтований на забезпечення студентів відкритими підручниками та іншими освітніми матеріалами.

Open Education North Carolina Textbooks  – ініціатива для зниження вартості вищої освіти для  студентів Північної Кароліни через надання відкритих підручників для курсів, що найчастіше викладаються в університетах штату.

Open Culture: 200 Free Textbooks  – доступ до 200 відкритих підручників від відомих вчених та до понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу.

Open Textbook Initiative from the American Institute of Mathematics  – ініціатива «Відкритий підручник» від Американського інституту математики.

Open Textbook Library – колекція з понад 1020 відкритих підручників, що охоплює комп’ютерні науки, інженерію, математику, природничі науки, суспільні та гуманітарні науки.

LibreTexts: Free the Textbook – міжінституційна платформа для покращення вищої освіти на всіх рівнях шляхом розробки ресурсів відкритого доступу. Доступ до 398 відкритих підручників, 154 навчальних курсів.

Відкриті репозитарії

Електронний архів наукових та освітніх матеріалів КПІ ім. Ігоря Сікорського (ElAKPI)

arXiv  – найбільший відкритий архів електронних публікацій наукових статей та їх препринтів з фізики, математики, астрономії, комп’ютерних наук, біології тощо. Підтримується бібліотекою Корнельського університету.

CORE – найбільший агрегатор відкритих наукових публікацій у світі. Надає доступ до наукового контенту від постачальників даних з усього світу, включаючи видавництва, інституційні та тематичні репозитарії, що підтримують політику відкритого доступу.

OpenDOAR – каталог репозитаріїв відкритого доступу.

Registry of Open Access Repositories (ROAR) – реєстр репозитаріїв відкритого доступу.

Відкриті журнали

DOAJ: Directory of Open Access Journals – онлайн-каталог рецензованих журналів відкритого доступу.

Explore PLOS Journals – некомерційний науково-видавничий проєкт, спрямований на створення бібліотеки журналів та іншої наукової літератури під вільною ліцензією та у відкритому доступі.

Відкриті журнали КПІ ім. Ігоря Сікорського

Відкриті аудіовізуальні
ресурси

CC Search – пошук зображень, музики, відео на різних платформах, включно із YouTube, Google, SoundCloud тощо.

Smithsonian Open Access – ініціатива Смітсонівського інституту, що пропонує доступ до понад 2,8 млн зображень під відкритою ліцензією CC0. Представлені об’єкти стосуються мистецтва, науки, історії, культури, техніки, дизайну.

TED Talks – відеодоповіді від TED,  некомерційної організації, що займається поширенням ідей.

Flickr: Creative Commons – пошук зображень за ліцензією Creative Commons.

YouTube EDU – відео-лекції, презентації, інтерв’ю від університетів США.

Масові відкриті
онлайн курси

ВУМ online, Відкритий Університет Майдану  – освітня ініціатива, яка поширює ідеї і сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні. Платформа пропонує понад 80 навчальних курсів, що сформовані з відео-лекцій, практичних завдань та контрольних запитань. Це курси від провідних викладачів бізнес-шкіл, громадського сектору, практиків з бізнесу та соціальної сфери. Теми пов`язані з персональним розвитком та реалізацією вашого потенціалу; підприємництвом як механізмом якісного розвитку громади і суспільства; розумінням побудови та діяльності відкритого суспільства і його формування в Україні.

Coursera – платформа пропонує сотні безкоштовних навчальних курсів з різних дисциплін від університетів з різних країн світу. Coursera for Campus відтепер доступна для всіх українських закладів вищої освіти та студентів –  це можливість доступу до понад 5200 курсів і 2200 проектів на безоплатній основі для закладів вищої освіти.

Програма Coursera для біженців доступна безкоштовно для некомерційних організацій у всьому світі.Всі, хто потребують фінансової допомоги для отримання доступу до курсів Coursera, можуть подати заявку в розділі «Financial Aid available» на сторінці обраного курсу.

Безкоштовний курс про вторгнення РФ в Україну від Мічиганського університету. Курс охоплює історію конфлікту між Україною та Росією, вплив російського військового вторгнення в Україну та можливості підтримки українського населення.

EdEra (Education Era)  – студія онлайн-освіти. Платформа пропонує онлайн-курси, спецпроекти, інтерактивні підручники та освітні блоги.

ЕdX – платформа масових відкритих інтерактивних англомовних курсів, що заснована Массачусетським технологічним інститутом і Гарвардським університетом.

Prometheus – українська платформа масових відкритих онлайн курсів, що надає можливість переглядати на безоплатній основі навчальні курси університетського рівня від викладачів КНУ, КПІ, Києво-Могилянської академії та інших закладів вищої освіти.

Контакти

+38 (044) 204-82-75
library@library.kpi.ua
пр. Берестейський (Перемоги), 37 Л,
м. Київ, 03056


Бібліотека на мапі