Управління дослідницьким даними (УДД) є важливою частиною будь-якого дослідницького проєкту та включає збір, збереження, використання та обмін, довгострокове зберігання даних досліджень.
Чому вам потрібно керувати своїми дослідницькими даними?
- Це відповідає очікуванням і політикам спонсорів і організацій.
- Ваші дані доступні, ними можна поділитися.
- Ваше дослідження в безпеці.
- Ви підвищуєте ефективність свого дослідження.
- Покращуєте цілісність, пов’язаність усіх частин вашого дослідження.
- Результати дослідження стають більш помітними.
- Можна використовувати спільну роботу.
Управління дослідницькими даними крок за кроком:
- Зберіть необхідні дані, дотримуючись принципів FAIR.
- Організуйте файли за логічною схемою відповідно до Угоди про іменування.
- Визначте дані або їх частину, які ви плануєте відкрити. Дізнайтеся, чи існують етичні, юридичні чи договірні обмеження щодо поширення даних (див. Конфіденційність і етичні проблеми).
- Ви можете етично поширювати дані за допомогою використання інформованої згоди (див. Документування згоди). За потреби можна анонімізувати свої дані чи заборонити іншим особам доступ до ваших даних, застосувавши ембарго.
- Опишіть поширення даних у вашому Плані управління даними, щоб вимоги до спільного використання даних вже враховувалися під час збору даних. Визначте фазу дослідницького проєкту, на якій ви хочете відкрити свої дані.
- Збережіть дані у відкритому форматі файлу, який не потребує комерційного програмного забезпечення та який сумісний із якомога більшою кількістю операційних систем.
- Метадані гарантують відшукуваність ваших даних. Опишіть отримані дані та отримайте постійні ідентифікатори (URN, DOI) для своїх даних через сховища чи архіви даних. Або опишіть свій набір даних у файлі Readme.
- Переконайтеся, що ваші дані доступні для спільного використання відповідно до ліцензії. Для відкритих даних рекомендовані машинозчитувані стандартні ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. чи CC0. Для комп’ютерного програмного забезпечення рекомендується ліцензія MIT.
- Додайте інформацію про те, як і на яких умовах можна отримати доступ до цих даних (Заява про доступ до даних), у свою публікацію. Зробіть ваші дані відкрито доступними, зберігаючи їх у відкритому сховищі даних / архіві або опублікувавши їх у журналі відкритих даних.
- Популяризуйте свої відкриті дані в соціальних мережах (наприклад, ResearchGate, Academia.edu, Mendeley) і додайте інформацію про відкриті дані у своє резюме, список публікацій і на свій вебсайт.
- Вже не потрібні, але конфіденційні дані ваших досліджень треба безпечно утилізувати за допомогою спеціального програмного забезпечення (паперові записи слід подрібнити з використанням шредерів, сертифікованих на відповідний рівень безпеки).